Samodzielnie składasz komputer? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Nieprawidłowa instalacja komponentów, niekompatybilne elementy sprzętowe czy pomijanie niektórych aspektów montażowych – to tylko kilka przykładowych błędów popełnianych przy samodzielnej budowie komputera. Odpowiedzialne i rzeczowe podejście do tego tematu, może ograniczyć powstawanie błędów, które mogą mieć wpływ na ostateczną pracę komputera. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to początkujący, którzy po raz pierwszy będą podejmowali się tego wyzwania. 

Składanie komputera we własnym zakresie może przynieść dużo frajdy i satysfakcji. Przed przystąpieniem do tego zadania, warto jednak przemyśleć cały proces i zaplanować wszystkie etapy działań – wybór komponentów, składanie urządzenia i instalacja programów. Warto spojrzeć na to kompleksowo – ewentualne błędy, mogą kosztować nie tylko sporo czasu i frustracji, ale także mają wpływ na późniejsze problemy z funkcjonowaniem komputera i jego bezpieczeństwem. Przyjrzyjmy się zatem najczęściej popełnianym błędom przy składaniu komputera, których uniknięcie pozwoli na zbudowanie trwałego, bezpiecznego sprzętu.

Nieprawidłowa instalacja części

Przy samodzielnym składaniu komputera, jednym z najważniejszych aspektów jest prawidłowa instalacja wszystkich elementów komputera. Przed przystąpieniem do prac, podstawą jest dokładne zapoznanie się z instrukcją. Wielu początkujących może mieć problem z instalacją procesora, a nieprawidłowy montaż może spowodować uszkodzenie komponentów. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się procesorowi – w jednym z rogów powinno znajdować się oznaczenie pasujące do tego na płycie głównej, wskazujące prawidłowy sposób instalacji.

Pamiętaj, że poszczególne generacje pamięci DDR, znanej też pod skrótem RAM, muszą być ze sobą kompatybilne. Wybieraj produkty pochodzące z tej samej generacji. Obecnie najnowszą odsłoną jest standard DDR5. Oferuje on znaczny wzrost szybkości i pojemności, wykorzystując niższe napięcie niż starsze generacje. Pozwala to na działanie jednocześnie większej ilości programów i szybsze ich wczytywanie.

Pamięci DDR3, DDR4 i DDR5 mają różne połączenia, liczbę pinów i kluczowanie – przed instalacją należy upewnić się, że pamięć RAM, którą chcemy kupić, jest obsługiwana przez daną płytę główną. Łatwo sprawdzić to, wyszukując w internecie model swojej płyty. Podczas montażu pamięć należy założyć w specjalnie do tego przeznaczonych gniazdach, a prawidłową instalację potwierdzi charakterystyczne kliknięcie.

Podobnie wygląda instalacja wentylatorów. Aby mogły skutecznie usuwać powietrze z obudowy, powinny być ustawione w sposób umożliwiający jego przepływ we właściwym kierunku. Warto również zwrócić uwagę na ilość pasty termicznej. Zbyt duża lub zbyt mała może skutkować słabym chłodzeniem procesora, co może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

Nieopłacalne oszczędności

W przypadku niektórych części komputerowych nie warto pozwalać sobie na oszczędności – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Montując komputer, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie małe elementy, takie jak maskownicę portów we/wy czy podstawki pod płytę główną, z których nie powinno rezygnować się przy składaniu urządzenia. W przypadku maskownicy portów, jej montaż pozwoli na uniknięcie konieczności rozbierania złożonego już sprzętu, natomiast podstawki i wsporniki pod płytę główną są kluczowym elementem, które mogą zapobiec zwarciom.

Sytuacja wygląda podobnie przy wyborze zasilacza, który powinien cechować się wysoką jakością. Kupując podzespoły, warto poświęcić czas na zapoznanie sięz tym, jaki jest ich pobór mocy. By uniknąć przyszłych problemów z komputerem, należy dobrać zasilacz o większej mocy niż ta szacowana.

Podejmując decyzję o zakupie zasilacza, warto zwrócić uwagę na sprzęt z certyfikatem 80plus, aby nie narazić się na spore straty energii. Certyfikat klasyfikuje zasilacze według kategorii Plus do Plus Titanium. Produkt posiadający certyfikat zapewnia co najmniej 80% sprawności zasilacza przy obciążeniu 20%, 50% i 100%. Wybór odpowiedniej kategorii zależy od dwóch czynników – budżetu oraz indywidualnych potrzeb użytkownika.

Problem niekompatybilnych elementów

Kolejnym błędem jest zakup komponentów, które nie są ze sobą kompatybilne. Początkujący powinni zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ od tego zależy to, czy komputer będzie działał tak, jak należy. Aby sprawdzić zgodność komponentów, można skorzystać z  programów, które porównują  ze sobą wszystkie części i wskazują czy występują ewentualne problemy z ich kompatybilnością. Przykładem jest pamięć RAM, która często najlepiej działa w parach. Dlatego możesz kupić ją w zestawach po dwa lub cztery moduły. Może się jednak zdarzyć, że do Twojej konfiguracji, powinieneś dobrać model funkcjonujący pojedynczo. Tu również pomocne mogą być konfiguratory, które potwierdzą, że wybór pamięci jest właściwy[1].

Alternatywne rozwiązanie: modernizacja

Planując samodzielną budowę komputera, możemy zderzyć się z sytuacją braku odpowiednich komponentów sprzętowych na rynku. W tej sytuacji warto pomyśleć o modernizacji swojego sprzętu i „podkręceniu” jego możliwości.

„W całym sektorze technologicznym występują pewne opóźnienia w dostępności niektórych komponentów. Jest to wyzwanie nie tylko dla branży, ale także dla osób planujących samodzielnie składać swoje urządzenia. Rozwiązaniem tej sytuacji może być modernizacja posiadanego już komputera, na przykład poprzez wymianę dysku HDD na SSD lub wymiana pamięci DDR na szybsze moduły o większych pojemnościach, co pozwoli przyspieszyć i zwiększyć wydajność pracy – mówi Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

 



[1] Możesz skorzystać np. z konfiguratora przygotowanego przez zespół ekspertów Kingston Technology – https://www.kingston.com/configurator.